Piękno twarzy Jezusa na obrazie

Znamy go również jako obraz „Jezu, ufam Tobie”. Powstał z polecenia polskiej zakonnicy, Świętej Siostry Faustyny oraz bł. księdza Michała Sopoćki. Jego historia to historia niezwykłego kultu.

Wszystko zaczęło się w Wilnie

Jak czytamy w „Dzienniczku” Faustyny, w objawieniu z dnia 22 lutego 1931 roku Jezus nakazał siostrze namalować obraz, który będzie pomocą dla czcicieli Pana w tym wizerunku. Jednak pierwotna wersja obrazu nie jest tą, którą widujemy na ścianach wielu kościołów. Malowidło stworzone przez Eugeniusza Kazimirowskiego w 1934 roku, a ukazane w Święto Miłosierdzia Bożego w Ostrej Bramie, nie spodobało się Faustynie. Ponoć po ujrzeniu obrazu siostra rzekła z rozczarowaniem: „Jezu, jakiś Ty brzydki…”.

Tamten, „pierwszy” obraz Jezusa Miłosiernego www.meritohurt.pl do dziś znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie. Skąd jednak wzięło się dzieło, które rozsławiło kult Jezusa Miłosiernego na cały świat?

Każdy z nas słyszał o Łagiewnikach

To właśnie dla tamtejszego ośrodka kultu Miłosierdzia Bożego, czyli sanktuarium łagiewnickiego, profesor Adolf Hyła namalował obraz z podpisem „Jezu, ufam Tobie”, który został rozpowszechniony na cały świat z opatrzeniem wyżej wymienionego podpisu w wielu językach. Obraz popularny jest do dziś, szczególnie w Polsce.

Nasz rodak, Jan Paweł II, był wielkim krzewicielem kultu Miłosierdzia Bożego; to on odpowiada za przywrócenie go do łask i unieważnienie notyfikacji Stolicy Apostolskiej z 1959 roku, zakazującej szerzenia tego kultu. Również papież-Polak doprowadził do otworzenia procesu beatyfikacyjnego siostry Faustyny, a następnie beatyfikował ją i kanonizował.
Pozostałymi elementami kultu jest koronka do Miłosierdzia Bożego, tak zwana Godzina Miłosierdzia, Święto Miłosierdzia w pierwszą niedzielę po Wielkiej Nocy, nowenna przed Świętem, rozpoczynająca się w Wielki Piątek, jak również uczynki miłosierne względem duszy i ciała.