Najpopularniejsze figury sakralne

W miejscach o charakterze religijnym zazwyczaj ozdób nie brakuje. Są to najczęściej obrazy, rzeźby i płaskorzeźby. Figury przedstawiające świętych to znaczna część ekspozycji. Przyjrzyjmy się, na które z nich, osoba odwiedzająca kościoły natknie się najczęściej?

Matka Boża Fatimska.

Jest to chyba najbardziej powszechna figura. Trudno szukać chrześcijanina, który nie kojarzyłby, choć w znikomy stopniu tego wizerunku. Przedstawiona na nim Matka Boża zachwyca spokojem i łagodnością. Daje do zrozumienia, że jest osobą, do której powinno się zgłosić w potrzebie.

 Posąg Jezusa zmartwychwstałego

To jakże znane przedstawienie Chrystusa tuż po tym, gdy powstał z martwych trzeciego dnia. Figura, co  zrozumiałe jest eksponowana zwłaszcza w okresie Wielkanocnym.

Figura świętego Jana Chrzciciela

On również doczekał się wielkiej popularności. Przedstawiany jest zazwyczaj jako mężczyzna z laską, trzymający muszlę z wodą. Chrzest Święty jest fundamentem chrześcijaństwa, toteż przedstawienie tego obrzędu na posągu sprawiło, że stał się on częstym bywalcem miejsc o charakterze sakralnym i nie tylko. Figury religijne używane są również jako ozdoby prywatnych posesji.

Figura św. Michała Archanioła.

Ta postać jest szczególnie ważna z punktu widzenia wiary katolickiej. Przedstawiona jest w momencie walki z antychrystem. Archanioł strąca go do piekieł, zatem figura św Michała Archanioła przedstawia walkę dobra ze złem i niejako symbolizuje triumf tego pierwszego, nad drugim.