Co jest czym? – czyli rodzaje naczyń liturgicznych

W świątyniach spotkać się można z wieloma parametrami, których mnogość często przyprawia zwykłego wiernego o zawrót głowy. Jak się w tym wszystkim zorientować? Chociażby dzięki temu artykułowi, w którym przedstawiono najważniejsze naczynia liturgiczne!

Kielich

Kielich jest naczyniem liturgicznym, które można najczęściej zobaczyć podczas nabożeństw. Jaki ma kształt, opisywać nie trzeba – nazwa mówi sama za siebie. W liturgii Kościoła Katolickiego wykorzystuje go się właściwie tylko podczas Mszy Świętej. To do niego wlewa się wino, które po konsekracji staje się Krwią Chrystusa. Ze względu na kontakt z tak cenną substancją, przyjęło się wykonywanie go z cennych, szlachetnych materiałów. Oczywiście, zarazem konieczne jest, by była to materia uniemożliwiająca jakiekolwiek przeciekanie. Z tego też względu najczęściej decyduje się na złoto – przynajmniej po wewnętrznej stronie czary.

Monstrancja

naczynia liturgiczne

Monstrancję zobaczymy w kościołach nieco rzadziej. Jednakże, kiedy już się pojawia, jest bardzo eksponowana. Używa się ją do wystawiania Najświętszego Sakramentu w czasie adoracji. Najistotniejszym więc elementem, jest przezroczysta szybka, dzięki której można widzieć Hostię. Ozdobne elementy współcześnie najczęściej przybierają postać promieni – przez co monstrancja przypomina słońce. Niemniej, historia sztuki zna bardzo różne formy ozdób tego naczynia liturgicznego. Na przykład w okresie gotyku popularne były monstrancje, przypominające swym kształtem kościoły.

Cyborium

Cyboria, zwane też puszkami, to naczynia liturgiczne, które eksponuje się najmniej. Zarazem jednak, z nimi właśnie wierni mają najbliższy kontakt. W cyboriach przechowuje się komunikanty – czyli małe hostie – których udziela się wiernym podczas Komunii Świętej. Cyboria mają rozmaite kształty i wykonywane są z wielu różnych materiałów – zależy to od możliwości finansowych parafii, czy ogólnego stylu świątyni.