Niezwykły obraz z częstochowskich wzgórz

Kultowa Ikona Matki Bożej Częstochowskiej – ten obraz rozpoznaje prawie każdy. Jego długa historia poparta licznymi cudami wpłynęła na jego niezwykłość i popularność nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Gdy rozpoczyna się lato, Częstochowa przyjmuje do siebie ogromne liczby pielgrzymów, którzy przybywają, aby powitać tutejszą Czarną Madonnę.

„Zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś Maryjo, częstochowska Panno Maryjo”

Z wałów jasnogórskich rozlega się ta pieśń, ilekroć odbywają się tam wszystkie ważne wydarzenia. Nie sposób powitać inaczej Matki Bożej, jak właśnie radosnym śpiewem. Pieśni o Czarnej Madonnie jest jednak znacznie więcej i są one tak samo popularne jak sam kult Maryi. Nie zapominajmy, że w Polsce mamy również cały miesiąc poświęcony Maryi, czyli maj, oraz październik – miesiąc niezwykłej Modlitwy Różańcowej, która poprzez Maryję przybliża nas do Jezusa.

Ikona Matki Bożej Częstochowskiej

Według legendy została namalowana przez samego św. Łukasza Ewangelistę na desce ze stołu w domu Maryi w Jerozolimie. Sztuka pisania ikon sięga początków chrześcijaństwa i jest to bardzo pracochłonny proces. W obrazach tych chodzi przede wszystkim o to, aby przetrwały jak najdłużej. Deski, na których pisze się ikony, pochodzą z lipy lub z drzew owocowych i muszą najpierw być dobrze wysuszone, a następnie nakłada się na nie 12 warstw podkładu. Samo nakładanie kolorów również odbywa się warstwami, który może być nieskończenie wiele.