Jak nie traktować medalika komunijnego?

Dla dzieci przeżywających dzień Pierwszej Komunii Świętej, postawa rodziców jest szczególnie ważna. Jeśli rodzic skupia się wyłącznie na prezentach i zewnętrznej otoczce, dziecko niestety nic z tej uroczystości nie wyniesie. Zwłaszcza, jeśli chodzi o tak ważny symbol, jak medalik komunijny.

Po pierwsze – to nie zwykła blaszka

Medaliki komunijne nie są zwykłym kawałkiem metalu. Wręcz przeciwnie, znaczenie takiego symbolu, który przecież jest poświęcony, jest znacznie głębsze i istotniejsze. Rodzic nie powinien traktować takich dewocjonaliów, jak zwykły dodatek. W przeciwnym razie dziecko zatraci ich sens.

Po drugie – zawsze a nie tylko w kościele

Większość rodziców dzieci komunijnych podkreśla, że medalik komunijny powinien być noszony wyłącznie w kościele. W szkole może być on bowiem symbolem obrazy innych osób, albo – co wydaje się dziwne – naruszenia „świeckości” placówki dydaktycznej. Tymczasem taki medalik mówi dużo o tożsamości dziecka i dlatego nie powinien być on siłą usuwany z przynależnego mu miejsca.

Po trzecie – to tylko medalik

I na koniec, nie warto deprecjonować znaczenia medaliku komunijnego na rzecz innych, wydawałoby się bardziej wartościowych prezentów. Mówienie o tym, że „to tylko medalik” nie jest niczym dobrym, zwłaszcza w kontekście wyuczenia u dziecka mechanizmów określenia wartości konkretnych przedmiotów.

Podsumowując, medaliki komunijne mają swoją bardzo dużą wartość (zobacz). I nie chodzi tu wyłącznie o metalurgię, lecz przede wszystkim od duchowość i poczucie własnej tożsamości.